Na putu ka neto-nuli u proizvodnji radne odeće
Prodem Mađarska je jedna od tri Lindströmove fabrike za proizvodnju na zahtev. Ona je sjajan primer toga kako posvećenost održivosti prožima sve delove operacija. Model Prodem je sastavni deo Lindströmovog puta ka neto-nuli do 2050. godine, što je jedan od ciljeva kompanije po pitanju održivosti. Dok žongliranje sa stotinama materijala, modela i veličina zahteva marljivo planiranje i novi način razmišljanja od strane 160 zaposlenih, proizvodnja radne odeće na zahtev predstavlja ogroman skok u smanjenju emisija i otpada.
„Prodem je jedinstven koncept proizvodnje radne odeće. To znači da svoju radnu odeću proizvodimo sa izuzetno kratkim rokovima isporuke, na osnovu porudžbina kupaca.” objašnjava Zsolt Keresztes, generalni direktor Prodem Mađarska.
U 2023. prosečna veličina porudžbine iz fabrike, koja se nalazi u Kazincbarciki u severoistočnoj Mađarskoj, iznosila je samo 2,5 komada odeće. Odevni predmeti se izrađuju po narudžbini i isporučuju Lindströmovim klijentima u 14 zemalja. Ovaj proces traje samo jedan do tri radna dana.
„Mi imamo odgovornost da udaljimo proizvodnju odeće od mentaliteta ‘brze mode’. Želimo da je pomerimo odatle i dođemo u situaciju u kojoj proizvodimo odeću vrhunskog kvaliteta koja će biti u opticaju veoma dugo“, navodi Keresztes.
Keresztes je celog života bio u tekstilnoj industriji: njegova porodica je posedovala fabriku odeće u Rumuniji. Lično je bio svedok ogromne promene u stavu industrije prema održivosti.
„Životna sredina nije bila u fokusu ni pre samo pet godina. Sada, naši klijenti zahtevaju da o njoj vodimo računa. Nije uopšte pitanje odluke da li želite da budete održivi; to je obavezno. Srećni smo što vidimo da se sve više klijenata raspituje o održivosti našeg lanca snabdevanja.”
Paneli i baterije smanjuju emisije i troškove
Lindström je kupio mađarsku fabriku 2019. godine, rekonstruisao objekat i obučio zaposlene prema konceptu Prodem.
„Nakon što smo iskoristili sav potencijal dizajniranja našeg rada na energetski efikasan način i sa najnovijom tehnologijom, kao što su mašine koje rade samo kada su u upotrebi, odlučili smo da preduzmemo sledeći korak. Istražili smo kako bismo dodatno mogli da smanjimo svoj karbonski otisak“, objašnjava Keresztes.
Iako proizvodnja radne odeće može da koristi znatno manje električne energije nego proizvodnja prediva ili tekstila, Keresztes naglašava da uvek postoji prostor za poboljšanje.
„Ne možemo samo da se zavalimo u stolicu i kažemo: ‘U redu, mi nismo industrija koja troši mnogo energije, ne moramo ništa da poboljšavamo’. To nije pravi način razmišljanja. Moramo kontinuirano raditi na tome da vidimo šta možemo da poboljšamo i kako da se poboljšavamo još više.“
Prodem Mađarska je 2023. godine potpisao ugovor za 100% zelenu električnu energiju. Energiju iz električne mreže dopunjavamo sopstvenom proizvodnjom električne energije. Solarni paneli su generisali 22% od ukupne energije koju smo utrošili u 2023. Još jedan kritičan deo slagalice o električnoj energiji je rešenje baterija. Ono osigurava da se električna energija proizvedena van radnog vremena ne traći.
„Veoma sam zadovoljan rezultatom. Kombinovanje solarnih panela sa paketima baterija je dobar spoj za našu fabriku“, kaže Keresztes. U 2023. godini, obnovljeni energetski sistem je smanjio karbonski otisak fabrike za 29 tona ugljen-dioksida. Time smo uštedeli i značajnu količinu novca.
Postojale su i dodatne prednosti ugradnje solarnih panela i baterija. Neki od osnovnih sigurnosnih sistema, kao što je sistem zaštite od požara, sada su povezani direktno na baterije, čime se povećava ukupna sigurnost.
Pametni sistemi obezbeđuju energetsku efikasnost
Stara fabrička zgrada je takođe imala i zastarelu infrastrukturu koju je trebalo modernizovati.
„Nismo bili u mogućnosti da podesimo različite temperature u različitim delovima fabrike, u skladu sa potrebama radnog vremena. Nismo mogli da snizimo temperaturu u zgradi tokom vikenda i praznika, kada fabrika ne radi“, kaže Keresztes.
Nisu bila dostupna odgovarajuća komercijalna rešenja. Zbog toga je fabrika sarađivala sa jednom lokalnom kompanijom na kreiranju pametnog sistema za kontrolu grejanja koji omogućava podešavanje različitih temperatura u šest različitih zona. Ovaj remont je doveo do značajnog smanjenja godišnje potrošnje prirodnog gasa od čak 30%. Sličan sistem je nedavno postavljen i u novom centralnom magacinu.
Još jedna prekretnica energetske efikasnosti bila je zamena starih toplovodnih kotlova i cirkulacionih pumpi savremenim rešenjima. Istovremeno, veličina kotlova je smanjena za 50%, što donosi značajne dodatne uštede energije. Najlepše je to što zaposleni, koji koriste većinu tople vode u svlačionici, nisu ni osetili razliku.
„Kao deo Lindströmove kulture We Care, fokusirani smo na rešenja koja mogu doneti uštede. U isto vreme, ne utičemo negativno na svoje zaposlene“, kaže Keresztes, smeškajući se.
Nagrađeni za inovativnost i održivost
Napori u ovoj fabrici nisu prošli nezapaženo. U 2023. godini, Prodem Mađarska je dobio dve nagrade: nagradu za inovaciju u proizvodnji u okviru Hungarian Business Awards-a i Veliku nagradu za održivu proizvodnju na European Milestone Business Awards-u.
„Naš poslovni model je jedinstven u EU. Ovaj koncept se ne smatra samo inovacijom, već su prepoznate i prednosti po pitanju održivosti“, objašnjava Keresztes. „Naše Prodem fabrike su dokaz da sa dobrim konceptom i pravim ljudima možemo ponuditi značajne operativne, finansijske i održive prednosti našim klijentima.“
I tu se posao ne završava. Obrazovanje, obuka i stvaranje svesti – ili negovanje promene načina razmišljanja u smeru održivosti, kako opisuje Keresztes – je projekat koji je stalno u toku. Fabrika je u 2024. pokrenula program koji nagrađuje zaposlene za njihove ideje o tome kako smanjiti potrošnju energije ili štetne emisije.
„Lindström je već dugo unazad veoma održiva kompanija. Želeo sam da donesem isti pristup našim ljudima i našim operacijama. Želimo da svi osete da su deo ove strategije.”
Nastavićemo da se razvijamo
Jedna od oblasti fokusa u 2024. godini je reciklaža otpada od rezanja. Fabrika je reciklirala sve papire i folije koje se koriste u procesu proizvodnje još od 2022. godine. Sledeći korak je pronalaženje rešenja koje omogućava reciklažu svih tekstilnih materijala.
„Još više ekološki prihvatljiva proizvodnja je na vrhu našeg dnevnog reda, kao deo projekta Prodem 2.0. Njegov cilj je da preispitamo sve svoje aktivnosti i da nadalje razvijamo naše poslovanje.
PRODEM MAĐARSKA
- Osnovan u aprilu 2019.
- Nalazi se u mestu Kazincbarcika, u Mađarskoj
- Centri za podršku u Centralnoj zapadnoj Evropi i Jugoistočnoj Evropi
- 160 zaposlenih
- Ukupno proizvedeno kom. odeće: 217.885 kom.
- Prosečno vreme izrade: 30 min. / kom.