Poboljšanje higijene u farmaciji: 4 ključne oblasti na koje se treba fokusirati
Adekvatna higijena je neophodna u farmaceutskoj industriji kako bi se sprečila kontaminacija i obezbedio kvalitet medicinskih proizvoda. Higijena je ovde od najveće važnosti kako bi se osigurala bezbednost i krajnjih potrošača i zaposlenih.
Postoje četiri ključne oblasti na koje se treba fokusirati:
- higijena proizvodnje,
- higijena zaposlenih,
- dezinfekcija postrojenja i površina,
- i praćenje učinka.
U ovom članku delimo savete naših stručnjaka o tome kako da obezbedite odgovarajuću higijenu u sve četiri oblasti, sve od poda u proizvodnji pa do krajnjeg proizvoda.
Nadgledanje učinaka
1: Higijena proizvodnje zahteva kontrolisano okruženje
Higijena proizvodnje je prvi korak ka bezbednom procesu i krajnjem proizvodu.
Praćenje ovih postupaka će pomoći u održavanju optimalnih sanitarnih standarda u farmaceutskim proizvodnim pogonima i osigurati da kvalitet lekova ostane nepromenjen:
- Fokusirajte se na kontrolisano okruženje: čista soba održava nizak nivo mikroba u vazduhu, prašine, hemijskih isparenja i čestica aerosola.
- Primeniti upotrebu klasičnih, sterilnih ili mikrobno filtriranih dezinfekcionih sredstava kao dodatak ručnom procesu dezinfekcije.
- Pojednostavite proces dezinfekcije pomoću generatora pare vodonik peroksida. Ove moćne mašine postaju sve popularnije, jer obezbeđuju brzu i efikasnu dekontaminaciju proizvodne jedinice i opreme.
- Uverite se da sva oprema za čišćenje ispunjava zahteve optimalne ergonomije, sterilizacije i procesa čiste sobe.
- Pažljivo proverite prostorije da biste identifikovali površine koje se teško čiste i očistite ove oblasti dezinfekcionim sredstvima koja su laboratorijski testirana na efikasnost i koja su u skladu sa industrijskim bezbednosnim standardima.
- Zatvorite skladišne prostore i prolaze kako biste minimizirali rizik od širenja nečistoća.
- Protok komponenti, kontejnera za lekove, zatvarača, obeležavanja, materijala u procesu i proizvoda lekova kroz zgradu ili zgrade treba da bude projektovan tako da spreči kontaminaciju.
2: Higijena zaposlenih počinje sa pravom vrstom odeće
Uprkos preduzetim merama za održavanje higijene proizvodnih objekata, opreme, sirovina i ambalaže proizvoda, jedan od primarnih izvora kontaminacije su ljudi.
Upotreba odgovarajuće i higijenske radne odeće je ključna za održavanje visokih standarda bezbednosti i na kraju za dobrobit krajnjih potrošača:
1. Sprovesti upotrebu specijalizovane higijenske odeće u određenim radnim oblastima kao što su proizvodni objekti, skladišni prostori i jedinice za utovar i istovar.
2. Odevni predmeti sprečavaju kontaminaciju česticama koje stvara telo i koje se izlučuju iz tela;
- Kombinezoni su sterilisani i ne linjaju se, a pokrivaju kožu i kosu (npr. kape, navlake za brkove i bradu, zaštitne naočare);
- Sve komponente kombinezona koje se preklapaju imaju adekvatnu barijeru između sebe (npr. rukavice koje preklapaju rukave). Budite sigurni se da je odgovarajuća vrsta specijalizovane higijenske odeće dostupna u dovoljnom broju u svakom trenutku, tako da svo osoblje koje pristupa aseptičnoj proizvodnji bude adekvatno obučeno. Obratite posebnu pažnju na to da:
- Rukavice se često dezinfikuju i pocepane ili neispravne komponente kombinezona se odmah menjaju
3. Obezbediti edukaciju i obuku o važnosti higijene i pravilnom načinu korišćenja higijenske odeće (npr. nekorišćenje odeće kada je van proizvodnog okruženja ili korišćenje kantine, prostora za pušenje i toaleta).
- Fokusirajte se na proces pranja radne odeće: to bi trebalo da uradi samo odobreni eksterni dobavljač ili interno postrojenje koje radi u skladu sa kriterijumima definisanim na nivou industrije koji potvrđuju ceo proces. Moraju se preduzeti sledeće mere da bi se obezbedili najviši standardi higijene u pranju radne odeće:
- Očistite radnu odeću efikasno i u skladu sa industrijskim standardima.
- Uverite se da su prljava i čista radna odeća na odgovarajući način odvojena.
- Obezbedite čistu odeću u vrećama ili navlakama bez kontaminacije.
- Verifikujte i validirajte proces pranja i neprekidno ga poboljšavajte.
3: Dezinfekcija objekata i površina pomaže u borbi protiv kontaminacije
Pored sprovođenja efikasne proizvodnje i higijene osoblja, treba preduzeti i odgovarajuće mere za dezinfekciju objekta i svih površina. Evo kako se to radi:
- Koristite visokokvalitetne, industrijski odobrene proizvode za sterilizaciju koji su testirani na efikasnost, lakoću korišćenja i bezbednost na radu.
- Uverite se da se zidovi, plafoni i podovi mogu prati i da nemaju pukotine; redovno čišćenje, ribanje i dezinfekcija su važni da bi se izbeglo nakupljanje nečistoća i širenje zagađivača.
- Primeniti upotrebu dezinfekcionih sredstava za ruke i sistema za doziranje visokih performansi kako bi se ispunili najviši standardi higijene ruku – jedna od najvažnijih preventivnih mera za sprečavanje rizika od prenošenja klica i nečistoća rukama zaposlenih.
Praćenje performansi ide glatko i lako sa digitalnim alatima
Uz pomoć digitalnih alata to se može uraditi efikasno i brzo.
- Identifikovati problematična područja i preduzeti neophodne mere za uklanjanje uskih grla i poboljšanje procesa.
- Pratite učinke u održavanju higijene pomoću digitalnih alata koji vam daju ažuran uvid u celokupnu proizvodnju, skladištenje, radnu odeću i proces čišćenja.
- Koristite podatke da biste bili sigurni da procesi teku glatko i da biste izbegli uska grla u procesu.
- Uverite se da podaci izveštavanja ispunjavaju BRC globalne standarde.