Kako možemo da povećamo održivost u tekstilnoj industriji?
Lindström izbegava nepotrebnu proizvodnju miliona kilograma tekstila tako što popravlja odeću i ponovo je stavlja u upotrebu, tako promovišući održivost u tekstilnoj industriji. Minimizujemo prekomernu proizvodnju tako što produžavamo životni vek tekstila i proizvodimo novi samo onda kada je to potrebno. Koristeći izdržljive materijale dizajnirane za cirkularnost, mi promovišemo održive prakse od samog početka.
Proizvodimo dodatne narudžbine na zahtev u sopstvenim proizvodnim pogonima radne odeće Prodem. Na ovaj način efikasno eliminišemo rizik od zastarelosti tekstila koji je na zalihama. Da bismo sačuvali prirodne resurse, optimizujemo upotrebu vode i energije u našim perionicama, kao i terete i rute isporuke ka našim klijentima. U procesu pranja, recikliramo vodu i koristimo toplotu iz otpadne vode za zagrevanje sveže vode. Kada tekstil dođe do kraja svog radnog veka, recikliramo ga i pretvaramo u nove proizvode, ili u sirovine.
3 načina za smanjenje uticaja na životnu sredinu i poboljšanje održivosti u tekstilnoj industriji
Biranjem dugotrajnog tekstila koji se može popravljati
Biranjem tekstila koji se može ponovo koristiti
Minimalizova-njem lagera i zaliha tekstilnih proizvoda
Jeste li znali da?
Dostižemo smanjenje emisija od 44% kada udvostručimo vreme nošenja odeće *
se može izbeći 2,2 kg CO2 po osobi godišnje kada se koristi odeća za višekratnu upotrebu **
9 meseci duži životni vek znači 20-30% manji uticaj na životnu sredinu *
*Ekološka koalicija za standarde (ECOS)
**Studiju uradila kompanija Gaia Consulting 2021
1. Biranje dugotrajnih proizvoda koji se mogu popravljati
Produženje životnog veka proizvoda donosi veći uticaj na životnu sredinu od bilo koje druge mere. Produženje životnog veka odeće za devet meseci smanjilo bi uticaj na životnu sredinu za 20%–30%. Udvostručavanje broja nošenja odeće u proseku može smanjiti emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 44% u poređenju sa proizvodnjom nove odeće.
Kompanije za iznajmljivanje tekstila se rukovode svojim poslovnim interesom i proizvode izdržljiv tekstil koji je dizajniran i napravljen da dugo traje, popravlja se i ponovo koristi da bi mu se produžio životni vek. Osiguravamo izdržljivost naših materijala kroz probno pranje, korisnička testiranja i upotrebu zakrpa za pojačanje delova naše odeće koji su najizloženiji naprezanju i habanju.
Razmatramo mogućnost ponovne upotrebe i popravke već u fazi dizajniranja, na primer, sa prilagodljivim karakteristikama i modularnim dizajnom. Kontinuirani rad sa dobavljačima i partnerima za reciklažu pomaže nam da poboljšamo mogućnost recikliranja naših proizvoda i povećamo udeo recikliranih materijala u našem tekstilu. Naš cilj je da do 2025. godine 30% naših novih proizvoda uključuje reciklirana, ili bio-bazirana vlakna.
2. Biranje proizvoda koji se mogu ponovo koristiti
Ponovna upotreba ima značajan pozitivan uticaj na životnu sredinu, jer smanjuje broj potrebnih odevnih predmeta. Prilagođavanje radne odeće uvek ograničava njenu ponovnu upotrebu. Efikasno upravljanje radnom odećom sa različitim grupama korisnika je efikasan način da se ovo unapredi.
Ponovna upotreba odevnih predmeta znači da je potrebno 67% manje odevnih predmeta u poređenju sa prilagođenim odevnim predmetima koji se ne mogu ponovo koristiti (kod drugih klijenata i u drugim industrijama). Mogu se smanjiti godišnje emisije za 2,2 kg CO2 po osobi godišnje.
Tri ključne prednosti ponovne upotrebe materijala za poboljšanje održivosti u tekstilnoj industriji
Manji utrošak sirovih materijala, kao što su pamuk i fosilna goriva
Manje tkanine, proizvodnje i transporta kroz ceo lanac snabdevanja
Manje stvorenog otpada
3. Minimalizovanje lagera i zaliha
Efikasno upravljanje zalihama pomaže u smanjenju prekomerne proizvodnje tekstila i u minimalizovanju otpada smanjenjem rizika od zastarelosti tekstila koji se nalazi na zalihama.
Kako minimalizujemo broj komada tekstila na zalihama da bismo podržali održivost u tekstilnoj industriji
Tačne prognoze potrebne količine tekstila
Unakrsna upotreba regionalnih zaliha pre naručivanja novog tekstila
Proizvodnja odeće na zahtev u našim Prodem pogonima
Prodem – jedinstvena proizvodna praksa na zahtev
Naši Prodem pogoni koriste dinamičku praksu proizvodnje tekstila vođenu od strane klijenata koju je Lindström razvio. Omogućava nam da brzo reagujemo na potrebe naših klijenata. Narudžba klijenta služi kao signal za početak proizvodnje u najbližem Prodem objektu. Takve proizvodne prakse mogu da zadovolje čak i male potrebe uz najkraće moguće vreme isporuke.
Istovremeno, smanjujemo prekomernu proizvodnju tekstila, minimizujemo otpad i poboljšavamo ekonomičnost. Pošto se radna odeća proizvodi na zahtev, nema neiskorišćene odeće na zalihama, ili zarobljenog kapitala vezanog za zalihe. Stacionirani smo u blizini naših kupaca, pa možemo da izbegnemo troškove i emisije ugljenika kroz isporuke i viškove zaliha.
Prodem u brojevima
Broj zaposlenih:
Proizvodnja:
Broj porudžbina:
Prosečna količina po porudžbini:
Prosečno vreme isporuke za zamene:
Prosečno vreme isporuke dodatnih porudžbina:
Prosečna isporuka prvih porudžbina
(< 100 kom.):
2023.
377
663,072 kom.
163,253
4.1 kom.
4.9 dana
8.5 dana
15 dana
Naše akcije i uvidi u vezi sa cirkularnom ekonomijom
Saznajte više o tome šta mi mislimo o cirkularnoj ekonomiji i kako se ona primenjuje u našim operacijama.
U današnjem linearnom svetu uspeh se gradi na rastu, što obično znači više proizvodnje, sirovina, otpada i zagađenja. Ni tekstilna industrija nije izuzetak. Mi u Lindströmu mislimo da bi cirkularna ekonomija trebalo da postane nova norma u tekstilnoj industriji.
Lindströmova kolekcija standardnih otirača napravila je ogroman skok ka održivosti, jer se svi otirači počevši od jeseni 2023. prave od 75% recikliranih vlakana i gume bez ftalata.