Home / Staze i otirači / Zašto podne pločice nisu (uvek) savršeno rešenje?
26.11.2024

Zašto podne pločice nisu (uvek) savršeno rešenje?

U određenim industrijama i tipovima objekata, keramičke ili porcelanske pločice se prosto podrazumevaju – ne samo kao podna, već često i kao zidna obloga.

U pripremi hrane, kuhinjama, mesarama, ali i apotekama, ugostiteljskim objektima i sličnim preduzećima, one igraju bitnu ulogu zbog nekih svojih prednosti kao što su izdržljivost, dugotrajnost i lako pranje i čišćenje.

Međutim, pločice nisu baš savršeno rešenje u brojnim drugim industrijama, a svejedno se koriste bez mnogo promišljanja. Daćemo vam malo materijala za razmišljanje o tome kako da svoj poslovni prostor učinite bezbednijim i prijatnijim, bez kompromisa po pitanju čistoće. Kako na najbolji način iskoristiti ove podne obloge, a pritom ne ugrožavati bezbednost, čistoću i ergonomiju radnog mesta? Saznajte u ovom tekstu!

Stare dobre pločice

Keramičke i porcelanske pločice – a posebno ako su kvalitetne i dobro održavane – su veoma dugotrajne. Takođe, ukoliko nemaju neki specijalni dezen ili teksturu, nego su jednobojne i glatke, one se mogu lako dokupiti i naknadno i po potrebi zameniti, ukoliko neka pukne ili se ošteti.

Ali, ukoliko planirate da renovirate ili opremite svoj novi poslovni prostor, vredi razmisliti i o sledećim pitanjima:

  • Da li planirate da ostanete u istom prostoru više godina?
  • Da li ste razmotrili klimatske uslove na različitim lokacijama? Da li će sneg, blato, prljavština ili pesak ulaziti u vaše prostorije?
  • Da li vaši zaposleni i posetioci nose obuću koja ne proklizava lako?
  • Da li je identitet vašeg brenda uspostavljen i da li bi trebalo da bude i deo dizajna vašeg poslovnog prostora?
  • Da li postoje i neki drugi ljudi koji koriste (ili ulaze u) vaš radni prostor, kao što su klijenti i kupci?
  • Kakva je ergonomija radnih mesta? Da li zaposleni dugo stoje na ovoj tvrdoj podlozi?
  • Da li postoje zone kroz koje prolazi naročito mnogo ljudi, kao npr. kase, šalteri, recepcija i sl?

Odgovori na ova pitanja daće vam bolju ideju o tome da li su podne pločice uopšte najbolje rešenje za vas.
Ukoliko jesu, čitajte dalje da biste sagledali njihove najveće prednosti, ali i nedostatke.

Glavne prednosti pločica kao podloge

1. Čistoća

Ove pločice se lako čiste. Treba samo imati u vidu i neke dodatne napore koji su neophodni ukoliko želite da vam pod uvek izgleda besprekorno čisto: zaštita područja gde se očekuje slučajno prosipanje tečnosti, održavanje fugni i povremena provera da li su sve pločice čvrsto na svom mestu, ili je negde potrebna i poneka intervencija i popravka. Takođe, mogu se čistiti bez upotrebe jakih hemikalija, što je dobro i za same pločice, ali i za životnu sredinu.

2. Održivost

Kako karbonski otisak i uticaj poslovanja na planetu postaje sve veći prioritet za klijente i kupce, a posebno kada donose neke dugoročne, ili uticajnije odluke, tako i kompanije koje se obavezuju na održivu poslovnu praksu mogu očekivati povećanje lojalnosti svojih kupaca i klijenata. Po tom pitanju, keramičke pločice su dobro rešenje jer su veoma dugotrajne i prave se od prirodnih materijala, a njihova proizvodnja ne utiče bitnije na životnu sredinu. Mogu se reciklirati, a sve češće se i proizvode od recikliranih materijala.

3. Atmosfera i dizajn

Postoji praktično neograničen broj različitih dezena i boja, pomoću kojih se može kreirati željena atmosfera, uz zaštitne boje brenda, sa ili bez ukrasnih detalja, itd.

Da i ne pominjemo čuveni „šahovski“ pod od crnih i belih pločica i slična „evergrin“ rešenja. Pločice mogu izgledati i kao beton, ako želite.

Koji su nedostaci pločica?

Pažnja! Klizav pod!

Ponekad ovo obaveštenje nije dovoljno i neko može da se oklizne. Pogotovo ako su pločice sa glatkom površinom, prilikom čišćenja mogu biti veoma opasne.

Poslednje što želite je da se neko od vaših zaposlenih ili klijenata/kupaca oklizne na ovakvom podu, jer on je i tvrd i sa sobom nosi rizik od ozbiljnih povreda.

Ovo svakako nije najjeftinije rešenje podnih obloga.

Sa maloprodajnim cenama koje variraju od 10-20 pa i do više stotina EUR po kvadratnom metru, treba dobro da razmislite kada analizirate potrebe svog poslovanja: da li ćete ostati u istom poslovnom prostoru duže vreme, ili će uslediti proširenje, selidba na drugu lokaciju i u veći prostor itd. jer pločice nećete moći da ponesete sa sobom.

Takođe, cena ugradnje (i eventualnih popravki) nije zanemarljiva. Većina keramičara naplaćuje rad između 15 i 20 EUR po kvadratnom metru, pa i to treba imati u vidu kao početno ulaganje, ali i kao trošak održavanja, s vremena na vreme.

Keramičke pločice mogu učiniti da u prostoriji bude hladno. To onda zahteva dodatno zagrevanje, što sa sobom nosi i potrošnju struje ili nekog drugog vida energije, ali na kraju krajeva svakako donosi i veći trošak grejanja.

Dijamant je najtvrđi prirodni materijal – ali, možda se baš zato ne koristi kao podna obloga. Šalu na stranu, pločice su izuzetno tvrda podloga, što ne predstavlja problem ukoliko vaši zaposleni ili posetioci (klijenti, kupci, itd.) ne provode duže vreme stojeći.

Međutim, upravo u industrijama u kojima se ove podloge često koriste zbog lakoće održavanja, kao što su farmacija, kuhinje i sl. postoje radni zadaci na kojima se dugo stoji u mestu, ili se kreće na veoma kratkim relacijama. Uzmimo kao primer kuvare, ili zaposlene u apotekama, koji veći deo svog radnog vremena stoje na pločicama. Tu su i brojne industrije i preduzeća koja imaju kase, recepcije, info-pultove i druga slična radna mesta.

Za većinu ovih nedostataka postoji jeftino, efikasno i održivo rešenje, a to je – upotreba podnih prostirki kao što su ergonomske staze i dizajn staze, ali i standardni otirači. Pogledaćemo detaljnije kako ova vrsta podloge i ove prostirke mogu bolje da funkcionišu zajedno u raznim kombinacijama i na raznim mestima.

Gde i kako keramičke pločice i podne prostirke najbolje funkcionišu zajedno?

U Lindströmovoj ponudi postoje četiri tipa staza i otirača. To su: standardne (unutrašnje) prostirke, ulazne prostirke, dizajnerske prostirke i ergonomske prostirke. Svaka od ovih vrsta prostirki doprinosi nekim ključnim aspektima kao što su bezbednost, energetska efikasnost. Dizajn staze, pored svega navedenog, doprinose i izgledu poslovnog prostora i nude brojne mogućnosti poboljšanja vizuelnog identiteta prostora, dok ergonomske staze još i poboljšavaju radne uslove na nekim zahtevnim radnim mestima.

Pogledajmo malo detaljnije svaku od ovih kategorija i gde i kako mogu da pomognu u kombinaciji sa pločicama:

Spoljni (gumeni) otirači

Gumeni otirači mogu znatno da poboljšaju bezbednost objekta koji ima pod od pločica, ali i da spreče njihovo habanje. Dizajnirani su tako da zadržavaju svu krupniju prljavštinu (uključujući tu i pesak i šljunak) koja može da ošteti pločice, ali i vodu i drugu tečnost koja može da izazove klizanje po glatkim površinama.

Gde najviše mogu da pomognu
gumeni otirači?

  • na samom ulazu u objekat, ili ispred ulaza, jer zadržavaju krupniju prljavštinu, blato i vodu
  • u svim objektima i zonama u kojima postoji mogućnost habanja poda usled krupnijeg, grublje prljavštine na cipelama (pesak, šljunak i sl.)

Unutrašnji (standardni) otirači

Ovo je najčešće korišćena i najrasprostranjenija vrsta prostirki.

Standardni otirači imaju više funkcija, od sprečavanja prljavštine, vlage i zagađivača da uđu u vaše prostorije, do smanjenja rizika od klizanja i pada, kao i poboljšanja ukupnog izgleda vašeg radnog prostora.

Lindströmovi standardni otirači su napravljeni od održivih i izdržljivih materijala. Shodno tome, oni odlično podnose česte cikluse pranja i sušenja koji ne ugrožavaju njihovu funkcionalnost, ni izgled.

Gde najviše mogu da pomognu
standardni otirači?

  • na ulazu u objekat, u idealnom slučaju, postavljeni odmah posle gumenog otirača (čime se postiže bolji efekat nego u slučaju samo jednog otirača)
  • u zonama koje imaju veliki pešački promet i gde je potrebno zaštititi pod od habanja (kao npr. u tržnim centrima, na hodnicima kancelarija, i sl.)
  • gde god je neophodno obezbediti malo prijatniju temperaturu na podu (garderobe, prodavnice obuće, itd.)
  • gde god treba obezbediti veću bezbednost i smanjiti mogućnost klizanja (kozmetički saloni, svlačionice, tuševi, saune, i sl.)

Dizajn staze

Nakon što su gumeni strugač i standardne prostirke uradili svoje, to je savršeno mesto za postavljanje dizajnerskih prostirki sa logotipom i/ili porukom dobrodošlice vašeg brenda. Pogodne su za lobije, ili druga područja izložena kupcima i klijentima, a njihova boja i živost će biti očuvani, jer su ostale vaše prostirke uklonile težu i grublju prljavštinu još na ulazu.

Iskoristite prazan prostor na podu da učvrstite svest o svom brendu kod posetilaca i kreirate snažnu, samouverenu, ali i suptilnu sliku svog brenda, posvećujući pažnju detaljima koju ovakve dizajnerske prostirke mogu da obezbede. Zašto bi vaš poslovni prostor izgledao stereotipno i generički, ako može da bude jedinstven?

Lindströmovo rešenje prostirki za dizajn kao elemenata dizajna vašeg enterijera nudi gotovo beskrajne mogućnosti prilagođavanja. Ceo asortiman ovih proizvoda je proizveden od 100% recikliranog prediva, a sve dizajnerske prostirke zadržavaju fini pesak i vlagu na isti način kao i standardne prostirke.

Gde najviše mogu da pomognu dizajn staze?

  • na samom ulazu u objekat, idealno posle gumenog i/ili standardnog otirača
  • gde god je potrebno dodatno brendirati prostor vašim logotipom, sloganom, ili nekom bitnom porukom brenda
  • tamo gde je potrebno usmeravanje posetilaca u vidu poruka ili putokaza
  • u zonama sa velikim pešačkim prometom i gde je potrebno zaštititi pod od habanja (kao npr. u holovima poslovnih centara, u tržnim centrima, na hodnicima kancelarija, i sl.)

Ergonomske staze protiv zamora

Ergonomske prostirke su dizajnirane sa posebnim jezgrom koje je slojevito kako bi omogućilo reaktivnu kompresiju. Idealne su za radne stanice i zadatke na kojima radnici moraju da stoje duže vreme. Podloga smanjuje opterećenje nogu, poboljšavajući i dobrobit i potencijalnu produktivnost zaposlenih.

Lindströmovo rešenje ergonomskih prostirki obezbeđuje antistatička svojstva, što ih čini pogodnim i za radna mesta na kojima se obavlja zavarivanje.

One takođe odvode prolivene tečnosti i antimikrobno su tretirane, a ove prednosti su od posebnog značaja u prehrambenoj i medicinskoj industriji.

Gde najviše mogu da pomognu ergonomske staze?

  • na raznim tvrdim i hladnim podlogama kao što su pločice (ali i beton, mermer i sl.)
  • na radnim mestima na kojima se dugo stoji, kao što su recepcije hotela, info-pultovi, kase za kojima zaposleni stoje
  • na radnim mestima na kojima se zaposleni kreću na kratkim relacijama, kao što su prodajni pultovi u apotekama, zubarske ordinacije, itd.
  • na mestima gde postoji mogućnost prosipanja tečnosti, kao što su restoranske i hotelske kuhinje, šankovi, zone oko kafe-aparata, automata za vodu i sl.

Zaključak:

Kada se radi o podnim (a ponegde i zidnim) oblogama, pločice su ekološko i dugotrajno rešenje. Međutim, one imaju i određene nedostatke po pitanjima bezbednosti, udobnosti i toplote. U otklanjanju ovih nedostataka mogu pomoći razne vrste staza i otirača, koje su takođe ekološko, dugotrajno i ekonomično rešenje.

Želite li besplatnu probu naše usluge?
Besplatna proba usluge iznajmljivanja otirača i staza: uverite se lično u kvalitet naše usluge.
Lindström Group
Lindström Group