Home / Kompanijske vesti / Razumevanje ISO 14001: Naš sertifikat ekoloških standarda
16.07.2024

Razumevanje ISO 14001: Naš sertifikat ekoloških standarda

ISO 14001 je međunarodno priznati standard koji postavlja zahteve za sisteme upravljanja životnom sredinom (EMS). Pomaže nam da razumemo kako naše poslovne operacije, proizvodi i usluge utiču na životnu sredinu.

Standard pruža opšti okvir za upravljanje ovim uticajima, uzimajući u obzir sve, od usaglašenosti sa zakonima, razmišljanja o životnom ciklusu proizvoda i politike zaštite životne sredine, do obuke zaposlenih i postavljanja ciljeva za kontinuirano poboljšanje.

Tanja Korhonen, specijalista za procese u Lindströmu koja radi na temama vezanim za životnu sredinu i održivost, objašnjava zašto je ovaj standard toliko važan u Lindströmu i kako ispunjavanje njegovih zahteva izgleda u svakodnevnim operacijama.

Šta je standard ISO 14001 i zašto je on važan?

Pridržavajući se standarda ISO 14001, naši klijenti i partneri mogu biti sigurni da smo posvećeni stalnom unapređenju naših ekoloških performansi identifikovanjem, upravljanjem, praćenjem i kontrolom ekoloških aspekata, uticaja i rizika.

ISO 14001 poboljšava naše interne procese, obezbeđujući tako kontinuirano poboljšanje naših ekoloških performansi. Pošto smo sertifikovani, naš učinak takođe redovno revidira objektivno telo. Ovo, zauzvrat, osigurava da mi pravilno implementiramo ovaj standard i da smo usklađeni sa njegovim zahtevima, što nam daje kredibilitet u pogledu načina na koji se pitanjima životne sredine upravlja u našoj organizaciji.

Tanja Korhonen, specijalista za procese

„Posedovanje ISO 14001 sertifikata pomaže Lindströmu da stekne poverenje zainteresovanih strana, poboljšava našu reputaciju, a čak nam donosi i konkurentsku prednost. To je win-win situacija.“

Postavljanje jasnih ciljeva i redovno praćenje našeg napretka pomaže nam da postignemo postavljene ciljeve i razvijemo naše prakse zaštite životne sredine. „Ovo dovodi do boljeg korišćenja resursa i manjeg uticaja na životnu sredinu, što na kraju pomaže u zaštiti naše planete“, kaže Tanja.

Ključni deo standarda je da budemo sigurni da svi u kompaniji — od zaposlenih do najvišeg menadžmenta — budu posvećeni sistemu upravljanja životnom sredinom. Tanja objašnjava: „Bez tog osećaja odgovornosti za ovaj proces od vrha do dna, bilo bi veoma teško postići naše ciljeve i postizati stalna unapređenja.”

ISO 14001 prati model planiraj-uradi-proveri-reaguj (PDCA)
i uključuje sledeće zahteve:

  • Definisanje obima EMS-a: čemu služi i šta pokriva
  • Razumevanje potreba i očekivanja zainteresovanih strana
  • Liderstvo i posvećenost
  • Definisanje uloga, odgovornosti i ovlašćenja u vezi sa EMS-om
  • Obezbeđivanje adekvatnih resursa, svesti zaposlenih, odgovarajuće kompetencije i efikasne interne i eksterne komunikacije
  • Kreiranje ekološke politike
  • Poštovanje zakonskih i drugih zahteva
  • Sprovođenje temeljne procene ekološkog aspekta i uticaja, uključujući rizike i mogućnosti
  • Postavljanje i ispunjavanje ekoloških ciljeva i programa koji su SMART (specifični, merljivi, ostvarivi, realni i vremenski ograničeni)
  • Održavanje odgovarajuće dokumentacije za verifikaciju efektivnih ekoloških procesa
  • Uspostavljanje procedura za pripravnost i reagovanje u vanrednim situacijama
  • Praćenje i merenje ekološkog učinka
  • Praćenje usklađenosti kroz program interne revizije
  • Rešavanje neusaglašenosti i preduzimanje korektivnih mera
  • Sprovođenje redovnih pregleda od strane menadžmenta
  • Nastavljanje sa stalnim poboljšanjima, redovnim poboljšanjem učinka i poboljšanjem EMS-a na osnovu pregleda i evaluacija

Kako izgleda usklađenost sa ISO 14001 u Lindströmu

Principi ISO 14001 su deo procedura, smernica i radnih uputstava našeg sistema upravljanja. Aspekt životne sredine i procena uticaja na nju je ključni deo okvira ISO 14001. To je osnova našeg rada na životnoj sredini, pomaže nam da identifikujemo ključne oblasti za razvoj i prepoznamo naše glavne uticaje na prirodu, uključujući povezane rizike i mogućnosti.

Harri Puputti, direktor za kvalitet i usklađenost u Lindströmu, objašnjava: „Lepota standarda sistema upravljanja leži u njihovoj harmonizovanoj strukturi. Kada kompanija ima sistem upravljanja kvalitetom, dodavanje perspektive upravljanja životnom sredinom dodatno ga poboljšava.”

Evo nekoliko ključnih načina na koje ispunjavamo zahteve ISO 14001 u našim svakodnevnim operacijama:

  • Interne i eksterne revizije: Aktivno revidiramo naše pogone i druge lokacije, kako bismo osigurali usklađenost sa našim sistemom upravljanja. Revizije nam pomažu da otkrijemo sve probleme, analiziramo njihove osnovne uzroke i napravimo planove korektivnih akcija kako bismo sprečili da se oni ponove. Takođe nas redovno proverava i treća strana, kako bismo bili sigurni da ispunjavamo zahteve standarda.
  • Obuka zaposlenih: Redovno obučavamo naše zaposlene kako bi razumeli uticaj naših aktivnosti i njihovih sopstvenih akcija na životnu sredinu. Osiguravamo da budu upoznati sa našom ekološkom politikom i ciljevima i da razumeju kako njihov svakodnevni rad pomaže u njihovom postizanju.
  • Dokumentacija: Obezbeđujemo da dokumentacija našeg internog sistema upravljanja bude ažurna. Svaka zemlja takođe ima dosledan način praćenja promena u lokalnim zakonima i propisima i vodi registar zakona koji se redovno pregleda.

„Svi imaju uticaja na naš način rada“, kaže Tanja. „Održivost je u našoj DNK — svi je vide kao važnu temu. A sa znanjem, raste i osećaj odgovornosti i vlasništva nad ekološkim procesima unutar kompanije.”

Optimizacija naših procesa pranja je još jedan način na koji se pridržavamo ISO 14001. Naše perionice kreiraju godišnji program zaštite životne sredine da bi postavile i postigle ciljeve po pitanju ključnih indikatora učinka (KPI) kao što su potrošnja vode, potrošnja energije, upotreba deterdženta i recikliranje tekstilnog otpada.

U našim procenama ekoloških aspekata i uticaja, perionice traže mogućnosti kao što su partnerstvo sa kompanijama za reciklažu, kako bi se smanjio tekstilni otpad i korišćenje više recikliranih vlakana i vlakana na biološkoj bazi.

Kako se ISO 14001 uklapa u naše veće ciljeve održivosti

Kroz naše procene uticaja na životnu sredinu prema standardu ISO 14001, identifikovali smo ove glavne oblasti za poboljšanje, u skladu sa našim ciljevima održivosti:

Upravljanje tekstilnim otpadom

Ova oblast uključuje to koliko otpada proizvodimo i kako postupamo sa njim nakon upotrebe. Naš ambiciozni cilj je da recikliramo 100% našeg tekstilnog otpada do 2025. Da bismo to postigli, postavili smo godišnje kontrolne tačke na nivou grupe i ciljeve na nivou perionica. Do sada smo dobro napredovali, jer smo dostigli stopu recikliranja od 74% na kraju 2023. godine.

Smanjenje emisije GHG

Emisije gasova staklene bašte (GHG) igraju veliku ulogu u klimatskim promenama. Do 2030. godine, cilj nam je da smanjimo naše emisije GHG za 50% u celom lancu vrednosti, u odnosu na nivoe iz 2021. godine. Naš dugoročni cilj su neto nulte emisije do 2050. godine. Ovi ciljevi su podržani inicijativom Science Based Targets, koja osigurava da smo u skladu sa najnovijim dostignućima nauke o klimi i naporima da se globalno zagrevanje ograniči na 1,5°C.

EcoVadis performanse održivosti

Naš najnoviji cilj je da nadogradimo našu zlatnu EcoVadis medalju za održivost na platinastu, što bi nas uvelo među vodećih 1% od svih preduzeća procenjenih po pitanju održivosti.

EcoVadis-ove procene nam omogućavaju da ocenimo sopstveni učinak u pogledu održivosti i prikažemo svoje napore svim zainteresovanim stranama.

Upravljanje klimatskim rizicima radi zaštite naše planete

Klimatske promene i predstojeća pravila EU za izveštavanje o održivosti guraju nas da dalje procenjujemo rizike, ocenjujemo njihov uticaj na naše poslovanje i kreiramo planove za rešavanje problema kao što su tzv. „pritisak na vodu“ (water stress – situacije kada je potražnja za vodom veća od količine koja je dostupna tokom određenog vremenskog perioda, ili kada je njena upotreba ograničena zbog lošeg kvaliteta) i ekstremne vremenske prilike.

Direktiva o izveštavanju o korporativnoj održivosti (CSRD), na primer, naglašava povećanje učešća dobavljača procenom održivosti njihovog poslovanja i praćenjem performansi lanca snabdevanja.

Kako se propisi pooštravaju, fokusiramo se na sistematsku kontrolu procesa i analizu podataka kako bismo pronašli rešenja. Neophodno je kombinovanje malih, postepenih poboljšanja sa većim skokovima, uz istovremeno ulaganje u najbolju dostupnu tehnologiju.

Harri Puputti, direktor za kvalitet i usklađenost
Nudimo održive i jednostavne tekstilne usluge

Lindström Group
Lindström Group