Home / Radne uniforme / Kreiranje bezbedne radne odeće za žene
09.07.2024

Kreiranje bezbedne radne odeće za žene

Dizajniranje nove radne odeće zahteva vreme i mnogo stručnosti. Zato je Anne Vääri, sa svojih 20 godina iskustva u razvoju proizvoda, ključna osoba u Lindströmovoj liniji zaštitne radne odeće za žene.

Njen posao kao menadžera proizvoda je da razvije i poboljša globalnu ponudu radne odeće za Lindströmovu zaštitnu odeću. Ona je strastvena po pitanju svog posla, voli čak i najteže izazove i obraća pažnju na najsitnije detalje. Oba ta kvaliteta su joj dobro došla kada se Anne Vääri, u saradnji sa timom stručnjaka, suočila sa izazovnim zadatkom dizajniranja prve ikada kreirane linije ženske radne odeće kompanije Lindström.

„Razumevanje različitih potreba i zadataka korisnika koji nose odeću je najkritičniji deo svakog procesa dizajna odeće. Razviti funkcionalnu odeću, dizajniranu tako da zaštiti osobu i učini je bezbednom je veoma zahtevno, jer morate da znate i koji su zahtevi važećeg zakonodavstva i važećih standarda.

Zaštitna odeća mora da štiti korisnika, a uz to mora da bude i udobna i ergonomska. Treba da razumete različite pokrete i položaje, koji alati se koriste, itd. da biste rasporedili šavove i kritične detalje, poput džepova, na najbolji mogući način. Žene imaju drugačije proporcije od muškaraca, obično smo manje i imamo malo više oblina od naših muških kolega – tako da postoje neki izazovi, na primer, kada pokušavate da dodate sve neophodne džepove na manju površinu dostupnog materijala“, objašnjava Vääri.

U prošlosti su žene bile naviknute na nošenje muške zaštitne radne odeće, što je obično značilo da im odeća ne stoji kako treba.

„Ako neko ima bokove, ili malo poprsja, to znači da morate da povećate veličinu odeće, što takođe znači da će pantalone ili jakna biti preveliki na drugim delovima tela. Preterana veličina odeće može da izazove bezbednosne probleme, npr. prevelika dužina pantalona može da otežava kretanje, da i ne pominjemo varnice i opiljke koji se skupljaju u nabore na odeći koja usporava plamen. Tako da, kada nas je jedan klijent pitao da li možemo da napravimo zaštitnu odeću dizajniranu za radnice, odlučili smo da pokušamo, kako bismo njihove radne dane učinili udobnijim i zaštićenijim.”

Strast za izazovima

Razvoj nove radne odeće zahteva vreme, a dobra i otvorena komunikacija sa projektnom grupom je ključna za garantovanje najboljeg mogućeg rezultata. Potrebno je nekoliko krugova uzoraka, montaža i testova pranja. Rezultat je timski rad raznih profesionalaca, od menadžera proizvoda do dizajnera, tehničara za odeću, dizajnera šablona i specijalista za proizvodnju. Ovi profesionalci kreiraju dizajn, specifikacije, uzorke proizvoda, vrše šivenje prototipova i pripremu za masovnu proizvodnju.

Pored svega navedenog, postoje zahtevi i standardi koje posebno zaštitna odeća treba da ispunjava.

„Da biste bili sigurni da je odeća zaista bezbedna, posebno morate da premašite minimalne zahteve standarda zaštitne odeće. 

Najbolje rešenje je ono koje ima optimizovani kroj, ergonomske detalje, izdržljiv i udoban materijal – odevni predmet takav da omogućava onome ko ga nosi da se fokusira na svoj posao bez ugrožavanja bezbednosti.“

Potraga za savršenim krojem

Pravljenje odeće u univerzalnoj veličini nije dovoljno, jer ljudska tela imaju različite oblike i veličine.

„Obično pravimo odeću tako da odgovara našim zaposlenima, i sa što više različitih tipova tela i veličina, kako bismo obezbedili da odeća deluje onako kako je predviđeno. Prosto nije dovoljno napraviti odgovarajući uzorak u samo jednoj veličini. Za žene, naš fokus je bio da pronađemo najbolje rešenje za sve različite veličine i trebalo nam je dve godine da prođemo kroz sve krugove uzorka i sesije uklapanja kroja – od ideje do puštanja u opticaj ove linije za korisnike“, priseća se Vääri.

Iako je linija zaštitne radne odeće za žene sada u opticaju i dostupna kupcima, Anin posao nikada nije gotov. Svaki put kada vidi osobu koja nosi Lindströmovu radnu odeću, ona posmatra kako ta odeća pristaje i izgleda, i kako odeća reaguje na pokrete te osobe.

„Kad god vidim osobu koja nosi Lindströmovu radnu odeću, potajno gledam kroj, izgled, ponašanje materijala i kako odeća reaguje na pokrete te osobe. Razvoj proizvoda se nikada stvarno ne završava, morate ga stalno poboljšavati – to je pokretačka snaga vašeg rada. Kada ljudi mogu da zaborave šta nose i mogu udobno da rade“, dodaje Vääri, „onda znam da je moj rad bio uspešan!“

Budite bezbedni i usklađeni sa standardima
Pružamo vam usluge radne odeće koja odgovara zahtevima vašeg posla. Budite moderni, bez ugrožavanja udobnosti i bezbednosti.
Lindström Group
Lindström Group