Home / Priče naših klijenata / Na koje sve načine smanjuju otpad u fabrici sira E-piim
22.11.2024

Na koje sve načine smanjuju otpad u fabrici sira E-piim

Za Kaisu Ringmäe, direktorku kvaliteta u E-piim proizvodnom pogonu sira i putera, nije nikakvo iznenađenje to što je tim u E-piimu odlučio da koristi Lindströmovu uslugu u svojoj novoj potpuno novoj mlekari u mestu Paide, u Estoniji.

Svi proizvođači hrane u Estoniji znaju za Lindström i velika većina i koristi uslugu iznajmljivanja tekstila koju nude. Lindström brine i o radnoj odeći i prostirkama drugih proizvodnih pogona E-piima, zbog čega je proširenje saradnje u novoj mlekari bio prirodan nastavak partnerstva koje dobro funkcioniše.

Kaisa Ringmäe, direktorka kvaliteta

Sa svojim inovativnim, ekološki svesnim rešenjima u estonijskom industrijskom pejzažu, mlekara Paide je odlučila da ne kopira paket usluga drugih proizvodnih pogona E-piima. Umesto toga, dizajnirali su svoj jedinstveni koncept.

„Učinili smo da radni proces naše fabrike bude što je moguće održiviji u svakom radnom delu. Pri izboru radne odeće i ostalih tekstilnih proizvoda odlučili smo da sledimo isti princip. Počeli smo da istražujemo kako možemo da smanjimo količinu otpada i tekstila u prometu. Tako smo došli do mogućeg rešenja za smanjenje uticaja na životnu sredinu“, raduje se Ringmae.

E-piimova fabrika je smanjila količinu svoje odeće za petinu

Odlučili smo da pređemo na nepersonalizovanu radnu odeću u mlekari Paide. Do sada je svaki zaposleni imao svoj komplet radne odeće sa svojim imenom. U novom pogonu, koristimo sve veličine uobičajene radne odeće koja je stalno u upotrebi. Na ovaj način odevni predmeti više ne stoje u ormanu van radnog vremena.

Na osnovu dogovorenog rasporeda, Lindström nosi nošenu odeću na pranje. Istovremeno, čistu odeću vraćaju u ormane u pravo vreme. Manje tekstila znači i manje otpada u jednom trenutku. Pored toga, ovo rešenje takođe pruža i značajne finansijske uštede.

Svaki komplet odeće je skup. Uspeli smo da optimizujemo obim naših porudžbina analizom statistike korišćenja radne odeće na eLindström samouslužnom portalu. Smanjenje količine odeće nam je takođe pomoglo da smanjimo i mesečnu naknadu za ovu uslugu. U ovom rešenju sa zajedničkim korišćenjem, iznajmljujemo oko 20% manje odeće za isti broj zaposlenih, što je ogromna pobeda za nas.

Kaisa Ringmäe, direktorka kvaliteta

Ringmäe dodaje da ovo rešenje zadovoljava i zaposlene. „Odeća je nova, čista i u dobrom stanju – do sada nije bilo razloga za žalbu“, kaže ona. E-piim je takođe uveo i jednu inovativnu kapu koja se može prati, umesto mreže za kosu za jednokratnu upotrebu. Prema rečima Ringmäe, ova kapa obavlja svoj zadatak čak i bolje od jednokratne mreže za kosu.

„Prelazak na kapu je za neke zaposlene bilo nešto pomalo nepoznato. Međutim, moje višedecenijsko iskustvo u prehrambenoj industriji pokazalo je da je svakoj promeni potrebno vreme prilagođavanja. Sećam se kada je 1990-ih slična kapa bila zamenjena mrežom za kosu za jednokratnu upotrebu. Većinu radnika i tada je tranzicija jako uznemirila“, priseća se Ringmäe.

Još uvek ima prostora za zelene inovacije

U E-piim-u smatraju da postoje mogućnosti da se proizvodi za jednokratnu upotrebu zamene tekstilnim proizvodima koji se mogu prati u prehrambenom sektoru. „Nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti doći do rešenja koje bi, na primer, omogućilo zamenu plastike za jednokratnu upotrebu nekim trajnim, neklizajućim i održivim rešenjima prikladnim za bezbednost hrane. Takođe bi bilo zanimljivo videti da li jednog dana postoji udobno rešenje za tekstilne navlake za bradu i brkove. To svakako zahteva dug proces razvoja, ali postoji potreba za takvim rešenjem“, kaže ona.

Prema njenim rečima, međunarodni standardi bezbednosti hrane danas sprečavaju potpuno napuštanje proizvoda za jednokratnu upotrebu. „Na primer, uveli smo Lindströmove pamučne rolne za sušenje ruku u fabričkoj kancelariji i toaletima. Ovo je pojednostavilo rad čistača i verovatno će dovesti do ukidanja korpe za smeće pored naših umivaonika u bliskoj budućnosti. Zbog napuštanja papirnih ubrusa, jednostavno više nemamo smeća u toaletima“, kaže ona. Međutim, u proizvodnoj zoni mnoga rešenja za višekratnu upotrebu su i danas zabranjena. To je zbog strogih GFSI standarda kvaliteta za prehrambenu industriju.

E-piim uživa u novim cirkularnim rešenjima

Iako je E-piim shvatio svoje smanjenje uticaja na životnu sredinu kao stvar srca, Ringmäe kaže da kompanija još ne prati troškove prirodnih resursa povezanih sa uslugama iznajmljivanja tekstila.

Ogromnu većinu ukupnog otiska proizvodnje mleka i mlečnih proizvoda čine proizvođači, odnosno farme, tako da ovom delu danas posvećujemo više pažnje. Znamo i cenimo to što Lindström svakodnevno nastoji da smanji uticaj na prirodu povezan sa proizvodnjom, održavanjem i prestankom životnog veka naše odeće, rolni za ručno sušenje i otirača – i to nam je danas dovoljno.

Kaisa Ringmäe, direktorka kvaliteta

Tekstilni otpad je veliki izazov za svet, a reciklaža tekstila je neizbežan korak ka održivosti. Zbog toga je posebno zadovoljstvo za ljude iz ove kompanije to što znaju da sastav E-piim radne odeće sadrži recikliranu tkaninu. Na kraju životnog ciklusa, odeća ide na reciklažu i materijal je od koristi u proizvodnji novih proizvoda.

Kaisa Ringmäe kaže da je, pored ekološkog aspekta, veoma važno i da tekstilni proizvodi budu visokog kvaliteta. „Bilo je vrlo lako pronaći sve što nam je bilo potrebno u Lindströmovom asortimanu. To je udobna odeća koja ispunjava sve standarde kvaliteta prehrambene industrije za svaku proizvodnu i radnu zonu i zadatak. Visok kvalitet je takođe lako uočljiv i kod staza i otirača. Tokom nedelje, čak i naše prostirke koje se najčešće koriste ne zaprljaju se toliko da ih treba promeniti“, kaže Ringmäe.

„Izgleda da, što su Lindströmove usluge i asortiman proizvoda kvalitetniji i funkcionalniji, to manje mi moramo da trošimo na njih. Veoma je dopadljivo što Lindströmov menadžer klijenata razmišlja zajedno sa nama i pomaže nam da stalno revidiramo našu uslugu. Tada smo u mogućnosti da pronađemo nove načine kako da optimizujemo obim usluge i troškove“, dodaje ona.

Uvek vredi pitati

Direktorka za kvalitet mlekare Paide, kompanije E-piim, savetuje sve kompanije koje koriste Lindström uslugu da se informišu o aktivnostima i razvoju Lindströma. Takođe, dobro je i da menadžera klijenata koji je zadužen za vas stalno obaveštavate o novim idejama ili brigama koje imate.

Bila sam iznenađena jer su skoro sve moje ideje i misli koje sam iznela Lindströmovom predstavniku bile bez problema izvodljive. Dobili smo rešenje numeričkog ormarića za radnu odeću, različite boje radne odeće za različite proizvodne zone, pustili u upotrebu perive kape od tkanine i uveli tekstilne rolne za sušenje ruku. Predstavljeno nam je i Lindström Flex rešenje — ono pomaže da se obezbedi da svaki zaposleni može da izvadi iz garderobe samo njemu/njoj namenjenu radnu odeću, pomoću svoje pristupne kartice. Ovo bi takođe moglo da reši neke probleme za nas u budućnosti.

Kaisa Ringmäe, direktorka kvaliteta

„Samo imajte hrabrosti da pitate i držite oči i uši otvorene. Novi načini da se usluga radne odeće učini efikasnijom i celokupna usluga ućini lakšom za upravljanje, stalno se dodaju!“ zaključuje predstavnica E-piima.

E-piim Paide fabrika sira
Želite li besplatnu probu naše usluge?
Besplatna proba usluge iznajmljivanja radne odeće: uverite se lično u kvalitet naše usluge.
Lindström Group
Lindström Group