
Saradnja sa klijentima za održivu budućnost
Heta Tuomivaara, viša menadžerka za ključne klijente:
Kako se suočavamo sa izazovima klimatskih promena i degradacije životne sredine, potreba za održivijim praksama nikada nije bila hitnija nego sad. Verujem da je ključ održivije budućnosti u našoj sposobnosti da slušamo, razumemo i sarađujemo. U Lindströmu, naš pristup prodaji i brizi o klijentima ide dalje od pukog obezbeđivanja proizvoda i usluga. Mi radimo na stvaranju dugoročnih, održivih rešenja koja koriste i našim klijentima i životnoj sredini.
Rastuća potražnja za održivim praksama
Poslednjih godina primećujem sve veći naglasak na održivosti među našim klijentima. Tenderske procedure sada redovno uključuju i detaljna pitanja o održivosti. Često odgovaram na ankete koje mapiraju ceo lanac vrednosti proizvodnje naših usluga. Klijenti od nas takođe zahtevaju da potpišemo Kodekse ponašanja dobavljača kako bismo osigurali održive prakse i sprovodili revizije na licu mesta, kako bismo procenili našu usklađenost. Iz mog iskustva, Lindström je uspešno ispunio ova očekivanja. Ti rastući zahtevi nas i dalje podstiču da usavršavamo i poboljšavamo svoje poslovanje.
Neki od najkorisnijih aspekata mog rada dolaze iz razgovora licem u lice sa klijentima. Ovi razgovori podstiču međusobno učenje i saradnju. Oni mi daju vredne uvide u potrebe klijenata i njihove prioritete održivosti, a istovremeno pružaju priliku da sa njima podelimo načine na koje možemo da podržimo njihove ciljeve. Kada govorimo o našim tekstilnim uslugama zasnovanim na cirkularnoj ekonomiji, reakcije klijenata su često entuzijastične. Dobijamo od njih pitanja koja odražavaju istinsku zainteresovanost za prelazak sa tradicionalnih linearnih modela kupovine na održiva rešenja.
Jedno moje nezaboravno iskustvo u 2024. godini uključivalo je razgovor sa dugogodišnjim klijentom o njihovim obnovljenim obavezama izveštavanja o održivosti. Pružili smo im sveobuhvatne informacije u formatu koji je jednostavan za korišćenje i koji je u potpunosti zadovoljio njihove potrebe. Ovo je dovelo do dublje razmene znanja i ojačalo naš odnos, podižući ga na jedan novi nivo.
Osnaživanje društvene odgovornosti kroz dizajn radne odeće
Društvena odgovornost je još jedna tema koja se stalno provlači kroz moje razgovore sa klijentima. Mnoge kompanije su fokusirane na poboljšanje iskustva zaposlenih. Kroz naše cirkularne tekstilne usluge, možemo da pomognemo našim klijentima da daju prioritet inkluzivnosti, održivosti i dobrobiti u svojim rešenjima za radnu odeću. Jedan od meni najinspirativnijih trenutaka bilo je učešće u radionici o radnoj odeći budućnosti, koju je prošle jeseni organizovao naš talentovani dizajnerski tim. Ova praktična sesija okupila je naše klijente iz različitih profesionalnih grupa – medicinske sestre, laboratorijske tehničare, fizioterapeute i druge – da zajedno dizajniraju svoju buduću radnu odeću. Uključivanjem onih koji svakodnevno nose ovu odeću u proces njenog dizajna, stvorili smo ne samo funkcionalnu radnu uniformu, već i osećaj pripadnosti i poštovanja.

Zadovoljavanje potrebe za proverljivim naporima u održivosti
Klijenti sve više traže opipljive dokaze o naporima u održivosti, a ne nekakve opšte tvrdnje. Međutim, rasprostranjenost retorike o održivosti na tržištu često otežava poređenje tvrdnji o odgovornosti između različitih dobavljača i pružalaca usluga. Tokom jednog razgovora, pitala sam direktora za održivost klijenta kako procenjuju partnere u tako pretrpanom okruženju. Njihov odgovor je bio jasan: verifikacija neke treće strane je ključna.
Ova povratna informacija je za mene bila jako pozitivna i značajna, jer je Lindströmov Izveštaj o održivosti proveren od strane kompanije Ernst & Young Oy, posedujemo platinastu medalju EcoVadis-a i posvećeni smo postizanju neto nulte emisije kroz ciljeve koje je odobrila Inicijativa za ciljeve zasnovane na nauci (SBTi). Ove mere, zajedno sa našim digitalnim rešenjima koja poboljšavaju mogućnosti praćenja i merenja, donose pravu vrednost našim klijentima.
Direktiva EU o grinvošingu (ECGT) dodatno je naglasila važnost transparentnosti i odgovornosti. Iako je ona obavezna samo za B2C preduzeća, Lindström je dobrovoljno usvojio ove smernice i pokrenuo interni program edukacije kako bi osigurao usklađenost. Ova važna tema je prošle godine dobila znatnu pažnju i često se pojavljivala i u razgovorima sa klijentima.
Učenje putem dijaloga
Kroz sistematski i neformalni dijalog sa dugoročnim, ali i potencijalnim klijentima, mi učimo o zajedničkim izazovima na polju održivosti i stičemo vredne uvide pomoću kojih usavršavamo svoje strategije. Povratne informacije su ključne u oblikovanju naših usluga i ponuda, jer osiguravaju da se one prilagođavaju promenljivim, evoluirajućim potrebama naših klijenata. U idealnim slučajevima, pažljivo slušanje i istinska saradnja transformišu tradicionalne odnose između kupaca i dobavljača u istinska partnerstva usmerena na šire koristi od saradnje.
U zaključku, izgradnja partnerstava sa našim klijentima je posvećenost zajedničkoj viziji održive budućnosti. Slušajući njihove potrebe, sarađujući na inovativnim rešenjima i dajući prioritet transparentnosti, otvaramo put ka značajnim i smislenim promenama. Prava održivost traži kolektivni napor, a u Lindströmu smo svi uvek spremni da slušamo i odlučni da obavimo svoj deo posla.
