Home / Radne uniforme / Radna odeća u prehrambenoj industriji – higijena, kvalitet i usklađenost
26.09.2024

Radna odeća u prehrambenoj industriji – higijena, kvalitet i usklađenost

Higijena ima veliki uticaj na zdravlje i bezbednost potrošača u prehrambenoj industriji. Da bi se obezbedio adekvatan kvalitet i bezbednost u prehrambenim objektima, preduzeća moraju da postave visoke standarde i za osoblje i za okruženje u kome rade.

Fizički uslovi proizvodnje, higijene, skladištenja i isporuke hrane i opreme za osoblje utiču na nivo higijene. Održavajte skladišne prostore čistim, dobro organizovanim i zaštićenim od neovlašćenog pristupa. Štaviše, pazite da namirnice čuvate na odgovarajućim temperaturama i zaštitite ih od štetnih efekata, kao što su svetlost, vlaga i insekti.

Zaposleni treba da prođu edukaciju i obuku o tome kako da poštuju stroge higijenske zahteve. Oni su u neposrednom kontaktu sa prehrambenim proizvodima i njihov prioritet bi trebalo da bude minimiziranje rizika od kontaminacije hrane. Neprekidno obaveštavajte svoje zaposlene o novostima po pitanju higijenskih i bezbednosnih zahteva. To podrazumeva i nošenje radne odeće specifične za konkretnu radnu sredinu, redovno pranje ruku i nošenje zaštitne opreme. Prilikom distribucije hrane, zaposleni treba da poštuju bezbednosne standarde i da obezbede pravilno pakovanje i označavanje.

Čiste zone u preradi hrane

Čiste zone su način da se klasifikuju različite oblasti u objektima za pripremu hrane. Oni podržavaju održavanje čistoće i dezinfekcije prostora i održavanje higijene. Njihova glavna svrha je da minimiziraju rizik od kontaminacije hrane i osiguraju da čista i nečista područja ne dođu u kontakt.

Klasifikacija zona čišćenja na osnovu principa hijerarhije čistoće

Ispod su opisi različitih zona i higijenskih standarda koje zahtevaju. Područje 1 ima najniže higijenske zahteve, dok područje 4 postiže najviši nivo čistoće u prehrambenoj industriji.

Kao što je prostor za skladištenje ili prostor za istovar sirovina. Prihvataju se proizvodi koji još nisu prošli nikakvu obradu.
Odnosi se na prostor gde zaposleni uklanjaju grubu prljavštinu, kao npr. ostatke ili višak materijala iz hrane.
Ova zona koristi specijalizovana sredstva za čišćenje i metode za postizanje visokog nivoa higijene. Na primer, pranje sudova, alata za čišćenje i opreme koja se koristi u preradi hrane.
Za osetljiva područja kao što su laboratorije, čiste sobe ili okruženja u kojima se uzorci hrane pripremaju za testiranje u ovoj zoni.

Radna odeća u industriji hrane i pića

Preduzeća koja se bave hranom imaju neke od najstrožih higijenskih procedura koje osoblje mora da poštuje. Na primer, osoblje treba da nosi higijenski čistu radnu odeću i opremu; uključujući maske za lice, rukavice, kape ili puna zaštitna odela.

Prilagodite radnu odeću zaposlenih njihovom radnom okruženju. U oblasti sa visokim temperaturama, radna odeća treba da bude izrađena od laganog materijala. Naprotiv, ako je u proizvodnom prostoru hladno, na primer u rashladnom prostoru, toplija odeća za radnu odeću treba da bude deo kolekcije radne odeće.

Radna odeća prehrambene industrije koja ispunjava najviše standarde

Generalno, što je veći rizik od kontaminacije, to bi trebalo da budu stroži zahtevi za radnom odećom. Na primer, odeća koja se koristi u oblastima visokog rizika sme da ima samo unutrašnje džepove. Odeća koja se koristi u oblastima sa najvećim rizikom od kontaminacije ne sme da ima džepove, čime se izbegava rizik da strani predmeti kontaminiraju proizvode.

Pogledajmo neke klasične tipove profesionalne radne odeće u prehrambenom sektoru:

Kecelje su osnovni deo radne odeće koja se nosi prilikom pripreme hrane. Dobra kecelja je napravljena od izdržljivih materijala koji se lako čiste, kao što su pamuk ili poliester. Kecelje štite radnu odeću radnika od prljavštine i gareži, istovremeno obezbeđujući barijeru od kontaminacije.
Kuhinjski radni mantili i kuvarske jakne se uglavnom koriste u kuhinjama i restoranima. Napravljene su od jakih i izdržljivih materijala i imaju kopčanje na dugme ili rajsferšlus. Radni mantili štite radnike od toplote i drugih opasnosti i sprečavaju ulazak neželjenih materija u hranu.
Radne pantalone treba da budu udobne, ali i funkcionalne i higijenske. Materijali treba da budu laki za pranje i otporni na prljavštinu. Pantalone moraju biti odgovarajuće dužine kako bi se rizik od kontaminacije sa poda sveo na minimum.
Radne kape su pogodne za radna mesta kao što su oblasti za preradu hrane, mesare, delikatesne radnje, pekare i svuda gde su čistoća i higijena glavna briga. Pokrivanje glave u prehrambenoj industriji je važno kako bi se sprečilo da kosa upadne u hranu.
Rukavice su važan deo radne odeće u prehrambenoj industriji. Rukavice treba da budu prikladne za upotrebu u rukovanju hranom, higijenske, nepropusne i da se lako stavljaju i skidaju. Radnici bi trebalo redovno da menjaju rukavice kako bi se smanjio rizik od kontaminacije.

Odgovarajući tekstil za delatnosti prerade hrane

U Lindströmu dizajniramo i proizvodimo radnu odeću koja ispunjava najnovije higijenske zahteve i propise. Poznajemo specifične standarde prehrambene industrije, a naš tekstil ispunjava zahteve vašeg radnog mesta. Naša radna odeća i uniforme ispunjavaju najčešće korišćene međunarodne i nacionalne standarde, kao što su ISO 22000, BRC, Tesco i HACCP.

Uživajte u holističkoj usluzi tekstila
Rentiranje (i kompletan autorsing usluge) tekstila štedi vam prostor, vreme i novac u skladištenju, upravljanju zalihama, čišćenju i drugim aktivnostima. Možete bolje iskoristiti ove resurse za razvoj svog osnovnog poslovanja.
Lindström Group
Lindström Group